Illolajok
Illolaj
Az illolajok tmny hidrofb folyadkok, amelyek illkony vegyleteket tartalmaznak s nvnyekbl vonjk ki ket. Elllthatjk desztillcival, prselssel, vagy oldszeres extrakcival.
Tulajdonsgaik
Szaguk jellemz az egyes nvnyekre. Az illolajok nevktl eltren nem olajok, mivel az olajok f tulajdonsga az, hogy fehr paprra cseppentve zsros nyomot hagynak s szobahmrskleten jelentktelen a prolgsuk. Ezzel ellenttben az illolajoknak ppen az a legjellemzbb tulajdonsga, hogy szobahmrskleten is jelents gyorsasggal prolognak s prolgsuk utn sem hagynak nyomot.
Ezen tulajdonsgt hasznljuk fel az illolajok tisztasgnak megllaptsra is, ugyanis ha el is illan a fehr paprra cseppentett illolaj, de a papron a legkisebb nyomt is ltjuk a cseppnek, akkor nem 100%-osan tiszta a vizsglt illolaj. Az illolaj teht sok vegyletbl ll vegyes komponens, folykony halmazllapot, 100%-ban illkony anyagok elegye, mely alkotrszei miatt jelents gygyhatssal br. Fnyre, hre, levegre rzkenyek, mert azok az oxidcit s gyantsodst elsegtik.
Az illolajok szne ttetsz, br van mbra vagy srga szn olaj is, mint pldul a pacsuli- vagy narancsolaj. Mivel a nvny valdi eszencijt tartalmazzk, ezrt csak kis mennyisget kell bellk hasznlni. Nem szabad sszetveszteni ket a parfmolajokkal, mivel ez utbbi anyagokat mestersgesen lltjk el, ezrt terpis hatsuk nincs.
Forrspontjuk ltalban 150-300 C kztt van, vzgzzel azonban mr 100 C krl tdesztilllhatk.
Hasznlatuk
Az illolajokat a parfmriban, az aromaterpiban, kozmetikai iparban, gygyszeriparban hasznljk, valamint telek zestsre. Az illolajokat ezenkvl otthoni, hzi hasznltra is lehet alkalmazni borogats, lemoss, frdolaj-kszts, inhalls, aromalmpban val prologtats tjn, vagy telekbe lehet ket keverni.
nmagukban s keverkknt is alkalmazhatak. Aromalmpban prologtatva mindig vzbe kell cseppenteni ket, frd- vagy masszzsolajknt mzbe vagy zsros tejbe keverve kell alkalmazni ket.
Fbb felhasznlsi terletk
izomlaztsra
lgzsknnytsre,
gyullads- s fjdalomcskkentsre,
mregtelentsre,
vzhajtsra,
levertsg ellenslyozsra stb…
Az aromaterpis anyagok tladagolhatk s mrgezst is okozhatnak, ezrt kls hasznlatuknl mindig vgezznk allergiatesztet!
Az aromaterpia mdszerei
Prologtats: pszichs-lelki hats, lgtr ferttlents.
Inhalci: lgti betegsgek, nykolds.
Lemoss, borogats: elssorban br elvltozsok, sebek kezelsre hatkony kls mdszer.
Terpit kiegszt mdszer az illolajos frd, amelyben teljes relaxcis lmnyben lehet rsznk. A frdvzbe csepegtetett illolajokat azonban csak valamilyen vivanyagban (mz, bzisolaj, tej) szabad alkalmazni!
Illolajos masszzs: frisst hats, izomgrcsold hats. Az illolaj a brn keresztl masszzs segtsgvel jut be a szervezetbe.
Bels alkalmazs: konkrt betegsg gygytsra, de fszerknt is alkalmazhat. Nagyon fontos ebben az esetben az illolaj tisztasga s a helyes, pontos, szakszer dzis hasznlata, maximlisan figyelembevve a kontraindikcikat.
Amikor szjon t jut be a vrkeringsbe. Az orlis hats-mechanizmust azonban ritkn alkalmazzk, mert veszlyeket rejt magban.(csak fitoterapeuta, vagy termszetgygysz alkalmazhatja).
Ellenjavallt
llatok szmra az illolajok alkalmazsa nem ajnlott, emberek szmra pedig homeoptis kezels esetn ugyancsak ellenjavallt az aromaterpia.
Illolaj-trtnelem
Mr az korban is hasznltak illolajokat, elssorban testpols cljra, illatostsra, nha a test festsre, de igazn nagy szerepet a szakrlis tevkenysgekben kapott. Papi beavats nem volt elkpzelhet illolaj nlkl, az uralkodkat pedig felkentk. A Biblia szvegben is megtallhat a tmjn, a mirha s a balzsam.
Arbia, Perzsia
Arbia illatai vilgszerte ismertek. Szriban a palotkat fstlkkel, a papsg s az elkelk pedig testket olajokkal illatostottk. A lakomk vgn a vendgek mirhval illatostott virgfzrekkel a nyakukban tvoztak.
A nvnyek f szlltja Babilnia volt. k maguk is jelents mrtkben hasznltak szantlt, mirht, cdrust, ciprust, fenyt, borkt s rzst. Az illolajos testpols mindennapos volt a npessg krben, s nem csak a gazdagok kztt. nnepeiken s vallsi szertartsok alatt rengeteg fstlt hasznltak, s sok illatos gyantj ft gettek, akrcsak Asszriban. Szemiramisz fggkertjeinek hre illatos mivoltuknak ksznheten maradt fenn. Perzsiban sok illatos fszert hasznltak. A Zend Aveszta knyv ezeknek a nvnyeknek a gygyt cl felhasznlsrl is r.
Egyiptomiak, zsidk
Az egyiptomi kirlysrokba a hasznlati trgyak mell illatszeres palackokat is tettek, a halottak mumifiklshoz pedig felhasznltk az illolajok baktriuml s konzervl hatst is. A gazdagabbak fleg cdrust s mirht, a szegnyebbek fahjt, szantlt s kakukkfvet hasznltak.
A templomokban sok fstlt gettek. A Napistennek, Rnek tmjnt, a Holdistennnek mirht ldoztak, gy a leggyakrabban a fstlk tmjnbl, mirhbl s szantlfbl kszltek. A llek tiszttsra benzo, cdrus, kakukkf s a borka volt a legalkalmasabb.
Az egyiptomiak voltak azok, akik elsknt foglalkoztak azzal a mdszerrel, amit ma aromaterpinak hvunk. A meleg s a szraz, sivatagos ghajlat szksgess tette az illolajos brpolst. Az olajokat emellett az egszsg megrzsre s gygytsra hasznltk. Ez utbbi clra a szerecsendi, sfrny, kapor, fekete rm, bazsalikom volt a legalkalmasabb, de a vrshagyma s a fokhagyma gygyt hatst is ismertk. A piramispt rabszolgknak minden nap egy vrshagymt s egy gerezd fokhagymt adtak. Az egyiptomi kultra hanyatlsakor is hresek maradtak botanikus kertjeik, melyek magukhoz vonzottk az akkori vilg vezet tudsait.
A zsid kultrban is nagy hagyomnya volt a tmjn s a mirha fstlknt s illatszerknt val hasznostsnak. Ismertk ezek fjdalomcsillapt s nyugtat hatst, a hallratlteknek kivgzs eltt olyan bort adtak, amit tmjnnel s mirhval fszereztek. A keresztfn szenved Jzusnak is ezt nyjtottk italknt.[2] A mirht ruha- s fekvhely-illatostknt is hasznltk, a napkeleti blcsek is tmjnt s mirht ajndkoztak a kisded Jzusnak.
Kna, India
A knai kultrban a nagy mennyisg illolaj adagolsakor fellp kbt hatst aknztk ki. Tbbfle aroms nvnyt hasznltak. Sheng Nun Gygynvny Knyve, ami tbb mint 300 gygynvnyt r le, i. e. 2700-bl szrmazik, teht mr az egyiptomiak eltt alkalmaztk a fahjat, borsot s a gymbrt jrvnyok ellen. A gymbrt hasznltk erstszerknt, fjdalomcsillaptsra, lz, khgs, kgymars s szembajok ellen is. Gymbrt s rmt hasznltak a mai is hasznlatos melegtsi gygymdhoz, a moxhoz. Fstlknt s szpsgpolsra jzmint hasznltak.
A Vdk szerint i. e. 1600-ban Indiban is ismertk az illatos nvnyeket. A Rmjana eposz szerint ngy klnsen hasznos gygyf hozott hasznot a sebeslteknek. Az eposz kifejezetten arrl beszl, hogy a betegek a "fvek illattl" gygyultak meg. Sokra tartottk a szantlfaolajat, fstlik szantlfbl s kisebb mrtkben pacsulibl, benzobl, rzsafbl kszltek, de a fokhagyma, bazsalikom, kardamom s a szegfszeg hatst is ismertk. Az jurvdikus gygyszat alkalmazza mg a koriandert, gymbrt s a rzst is. Az egyik legfontosabb gygymdja, a masszzs elkpzelhetetlen illolajok nlkl.
Grgk, rmaiak
A grg orvostudomny tvzte a keleti gygymdokat az egyiptomiakkal. Nagy mennyisgben hasznltak illolajokat azrt, hogy elidzzk a jvendmondk transzllapott. Nagy Sndor indiai hadjrata sorn sok egzotikus gygynvnyt s fszernvnyt vitt haza, amit Aszklpiosz gygyt szentlyeinek szemlyzete alkalmazott. A jrvnyok ellen borkt s babrt hasznltak, a vallsi szertartsokon aroms nvnyekkel fstltek. I. e. 146-ban Dioszkoridsz mintegy 500 nvnyt ismertet De Materi Medica cm mvben.
A rmaiak szintn felhasznltk az aroms nvnyeket s olajokat. Galnosz gygyszerknyve 473 nvnyi eredet ksztmnyt rt le. Nagyra becslt fvk volt a zslya, amirl azt hittk, minden betegsget gygyt. A laksokban kakukkfvel fstltek, arats eltt a munksok kakukkftet ittak, hogy megvdjk magukat a kgymarstl. A grgk s a rmaiak egyarnt szerettk az erdei fenyt.
A Rmai Birodalomban mgis legfkpp a testpolsban terjedt el az illolajok hasznlata. Szoln athni rendelete mg megtiltotta a frfiaknak az illatos kencsk hasznlatt. Mg kzmonds is szletett errl: "Non bene olet, qui bene semper ole", azaz "Nincs annak j szaga, ki mindig illatos". A rmaiak a parfmk s illatos kencsk ksztit s kereskedit azonban nagy becsben tartottk, Capuban kln utcjuk is volt.
Kzpkor
A npvndorlsok idejn az illatszerek eltntek Eurpbl, csak Bizncban ltek tovbb. Az arab orvosok, fleg Avicenna azonban tovbb kutattk az illolajokat, mg vgl felfedeztk, hogyan lehet leprlssal ellltani aroms kivonatokat. Fleg virgillat olajokat nyertek gy, a legismertebb a rzsaolaj volt. A keresztes hborkbl a lovagok illolajokat s fszereket is hoztak magukkal, a szerzetesek a kolostorokban szintn foglalkoztak gygynvnytermesztssel s illolaj-ksztssel. A legersebb illat nvnyeket tekintettk a leghatkonyabbaknak.
Amerikbl is rkeztek j gygynvnyek s illolajok. Az aztkok hresek voltak gygynvnyeken alapul orvoslsukrl, s Montezumnak botanikus kertjei is voltak.
Bingeni Szent Hildegrd aptn a kzpkor egyik leghresebb orvosa volt. Knyveiben r az deskmnyrl, a fahjrl, fehrborsrl, szegfborsrl, fodormentrl, fokhagymrl, kaporrl, a levendulrl, a petrezselyemrl, a szerecsendirl s a zslyrl.
A templomokban alkalmazott fstlknek tbb szerepe is volt: emelte az nneplyessget, ugyanakkor ferttlent hatsa rvn megvta az sszegylt embereket attl, hogy tadjk egymsnak betegsgeiket. A pestisjrvnyok idejn a vdekezs fontos rsze volt a fstls, amit a borka fjnak getsvel hajtottak vgre. Az 1630. vi Toulouse-i pestisjrvny idejn felfigyeltek ngy tolvajra, akik br sorra kiraboltk a meghaltak hzait, mgse kaptk el a betegsget. Amikor elfogtk s hallratltk ket, a titokrt cserbe meghagytk letket. Elmondtk, hogy olyan borecettel drzsltk be a testket, amiben zslyt, kakukkfvet, majorannt, levendult, rozmaringot s ms aroms nvnyt oldottak fel. Ezek a nvnyek mind baktriuml hatsak, s a "ngy tolvaj receptje" egszen a 19. szzad vgig hivatalos szerknt szerepelt a francia gygyszerknyvben.
Olajkrok, polgrosods
A kzpkor utn az orvosok s vndor gygyszerszek eszkztrnak fontos rszei lettek a illolajok. A 16. szzadtl a 18. szzad vgig csaknem egsz Eurpt bejrtk a felvidki ttok (olejkrok), akik olajksztmnyeiket, fleg fenyalapakat valamint tbbfle gygynvnyt rultak. Huszregyenruhba ltztek, s "magyar doktornak" neveztk magukat. 1786-ban betiltottk a tevkenysgket, rszben azrt, mert mrgez anyagokkal is hzaltak, pldul arznnel vagy belladonnval.
A polgrsg elretrsvel jra a testpols rszv lettek az illatok, egyre tbbet alkalmaztak illolajokat. A 16. szzadban mr hbortt vlt a francia udvarban az illatosts: a szkkutak vizt, a bort, a vizet, a levlpaprt egyarnt illatostottk. A puritnok azonban eltiltottk a nket az illatszerektl, azok "csbtsra s rontsra val tulajdonsgaik" miatt. A 20. szzad kezdetig a gygyszerknyvekben megtallhatak voltak mg a rgi, aromaalap gygyszerek is.
A kis leprlzemek helyt mr tvette a nagyzemi gyrts, ahol kozmetikai clokra mestersgesen is el tudnak lltani illolajokat. Azonban terpis clra a mestersges illolajok nem alkalmasak, csak a termszetesek.
|